środa, 21 sierpnia 2013

♥ Jeden Dzien (ksiazka) / One Day (book)


 Jeden dzień to książka napisana w sposób nietypowy. Opisuje ona jeden dzień – 15 lipca na przełomie 20 lat. Akcja powieści rozpoczyna się 15 lipca 1988 roku kiedy Emma Morley i Dexter Mayhew kończą studia. Dexter uchodzi za jednego z najprzystojniejszych łamaczy serc i to całkiem słusznie. Natomiast Emma jest spokojną dziewczyną, która ukończyła filologię i historię z wyróżnieniem. Dziwnym zbiegiem okoliczności, lądują w łóżku. Ale nie, nie dochodzi między nimi do zbliżenia. Przynajmniej nie fizycznego. Tej nocy rodzi się między nimi znacznie ważniejsza, trwalsza więź. W niezręcznych okolicznościach postanawiają zostać przyjaciółmi i co najważniejsze, obietnicy tej dotrzymują.
 Książka przez 100 pierwszych stron nie ma porywającej fabuły. Tym bardziej dziwi mnie to, z jaką lekkością się ją czyta! Właściwie ją połknęłam. Skończyłam czytać ją wczoraj, film widziałam 11.11.2011, w jego polską premierę. Nie zakłóciło to mojego postrzegania słowa pisanego, bo właściwie nic z niego nie pamiętałam poza tym, że bardzo mi się podobał. Ale o filmie później. Nie chciałabym Wam za dużo zdradzić z historii, dlatego będę chodzić naokoło. Postaci. David Nicholls tworzył główne postaci, które pomimo tego, że są takie, jak wielu z nas (a może właśnie dlatego) zapadają w pamięć. Emma – nie ma zbyt wielu pieniędzy, marzy o zostaniu pisarką, a zaczyna od pracy w bardzo kiepskiej meksykańskiej restauracji poprzez nauczanie w szkole i prowadzeniu teatrzyku bardzo kojarzy mi się ze mną samą. Mam wiele marzeń. W tym napisanie własnej książki (i wydanie jej…), a przede wszystkim grę w teatrze lub filmach. Tymczasem w październiku rozpocznę studia filologii angielskiej (zupełnie jak Emma) i czuję, że moja kariera będzie się toczyć podobnie jak głównej bohaterki. Dexter jest jej przeciwieństwem. Dostaje angaż w telewizji jako prezenter, co kilka miesięcy (tygodni?) zmienia dziewczynę, jest sławny, bogaty i rozpuszczony. Obydwoje gubią się we własnym życiu.

 Ta książka nie jest słodką książką o miłości. Jeżeli chcesz takiej historii, nie sięgaj po tę książkę. Ale jeżeli chcesz przeczytać coś prawdziwego i przy okazji poczuć, przeczytaj Jeden dzień. To książka dzięki której nie zaśniesz sam, bo jej bohaterowie zajdą Ci za skórę i zajmą Twoje myśli. A przecież właśnie o to w dobrej książce chodzi.

3 komentarze:

 1. Zawsze chciałam obejrzeć film. Nawet zaczęłam, ale skończyłam w połowie i nie mogę się wziąć za dokończenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmmm wydaje się ciekawa ; D Lubię lekkie książki ; )

  OdpowiedzUsuń
 3. @Naja: O filmie opowiem w następnym wpisie, ale koniecznie dokończ!
  @Life: Absolutnie polecam. Ma ponad 400 stron, a wchodzi jak nowela!

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

© ♡ l'atelier de beauté ♡, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena